Search

W dniach 26-27 stycznia 2018 roku we Wrocławiu, podobnie jak w kilkunastu innych miastach w Polsce, odbył się II etap Olimpiady Chemicznej. Część laboratoryjna zorganizowana była w pracowniach Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, natomiast część teoretyczna – na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Olimpiada Chemiczna stanowi ogólnopolski konkurs wiedzy chemicznej przeznaczony dla uczniów szkół średnich, głównie szczebla ponadgimnazjalnego (licea i technika). Organizowana jest rokrocznie, obecnie odbywa się już jej 64 edycja. Zawody odbywają się w 3 etapach, poprzedzonych wstępną kwalifikacją uczniów w szkołach.

Na stronie www Olimpiady Chemicznej http://www.olchem.edu.pl/ znajdują się wyniki I etapu, który przeprowadzono 25 listopada 2017 roku. W Okręgu Wrocławskim w fazie tej wzięło udział 90 uczniów, spośród których do II etapu zakwalifikowało się 40. Najlepszy wynik w okręgu i w skali kraju (100 punktów na 100 możliwych) uzyskał Marek Adaszyński z Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku.  Spośród uczestników II etapu najsilniejszą ekipę stanowili uczniowie XIV LO we Wrocławiu (15 osób), 9 uczniów reprezentowało III LO, 2 osoby – VII LO, jeden – Liceum Politechniki Wrocławskiej, czworo uczniów – licea z Opola, po dwóch – szkoły z Kłodzka i Nysy, po 1 – z Dzierżoniowa, Głogowa, Legnicy, Świdnicy i Wałbrzycha. 

Najlepsi zawodnicy II etapu zostaną zakwalifikowani do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Warszawie w dniach 23-24 marca 2018 r.

W dniu 27 stycznia, w trakcie trwania części laboratoryjnej, w Klubie Profesorskim PWr odbyło się spotkanie nauczycieli z władzami wrocławskich uczelni – Uniwersytetu i Politechniki, ich wydziałów chemicznych oraz Komitetu Okręgowego Olimpiady. Po zakończeniu  etapu nastąpiło uroczyste podsumowanie, podczas którego wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez firmę Selwa Sp. z o.o. (tablety dla 3 najlepszych w I etapie), dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej (m.in. książki, płyty DVD), Dział Informacji i Promocji Politechniki Wrocławskiej i Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także sponsorów indywidualnych (prof. Maria Cieślak-Golonka, prof. Jadwiga Sołoducho).

Serdecznie gratulujemy uczestnikom olimpijskich zmagań, życząc powodzenia w ich dalszych etapach. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji zawodów.

Elżbieta Wojaczyńska