Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Chemicznego obchodził w 2016 roku swoje siedemdziesięciolecie. Jego utworzenie zostało formalnie zatwierdzone podczas posiedzenia Zarządu Głównego Towarzystwa w dniu 17 czerwca 1946 roku. Pierwszym prezesem Oddziału został prof. Włodzimierz Trzebiatowski, a w skład zarządu weszła ponadto inż. (później profesor) Zofia Skrowaczewska, pełniąca funkcję skarbnika. W czasie swojej dotychczasowej działalności Oddział działał aktywnie na rzecz krzewienia wiedzy chemicznej, organizując wykłady, odczyty, wycieczki do zakładów pracy, patronując różnorodnym projektom edukacyjnym i konkursom. Oddział współorganizował szereg konferencji naukowych, w tym 5 zjazdów PTChem: w 1948 (piąty zjazd w ogóle, a pierwszy po wojnie), 1967, 1979, 1998 i 2004 roku. Również najbliższy, jubileuszowy, 60 Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego zaplanowany jest we Wrocławiu.

Uroczyste spotkanie członków Oddziału poświęcone jubileuszowi siedemdziesięciolecia odbyło się 15 grudnia 2016 roku w budynku H-14 Politechniki Wrocławskiej. Wzięło w nim udział ok. 40 osób, obecnych i byłych pracowników wrocławskich uczelni i nauczyciele. Przybyłych powitała prezes Oddziału, dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska (Wydział Chemiczny PWr). Głos zabrał następnie prof. dr hab. inż. Andrzej Trochimczuk, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. Badań Naukowych i Umiędzynarodowienia, pełniący w poprzedniej kadencji funkcję dziekana Wydziału Chemicznego PWr, który odczytał list gratulacyjny wystosowany przez rektora uczelni, prof. dr. hab. inż. Cezarego Madryasa, ale także podzielił się osobistymi przemyśleniami. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili również obecny dziekan Wydziału Chemicznego PWr, prof. dr hab. inż. Andrzej Ożyhar, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Anna Trzeciak oraz dziekan Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr hab. Anna Czubaszek, prof. UP. Prezes oddziału przedstawiła następnie list gratulacyjny, jaki na jej ręce przesłał prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski. Głos zabrał z kolei członek Zarządu Głównego, dr hab. Rafał Latajka, prof. PWr, który skupił się głównie na wyzwaniu stojącym przed Oddziałem, czyli organizacji 60. Zjazdu PTChem.

Historię Oddziału przypomniała zebranym w krótkiej prezentacji dr hab. inż. E. Wojaczyńska, która następnie wręczyła okolicznościowe dyplomy osobom pełniącym funkcje prezesów Oddziału Wrocławskiego (prof. dr hab. Lucjan Sobczyk, prof. dr hab. Henryk Ratajczak, prof. dr hab. inż. Zygmunt Sadowski; prof. dr hab. Florian Pruchnik nie mógł wziąć udziału w spotkaniu). Listy gratulacyjne odebrali także prof. dr hab. inż. Paweł Kafarski, który pełnił w latach 2005-2009 funkcję prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, oraz redaktor naczelny „Widomości Chemicznych”, prof. dr. hab. Zdzisław Latajka. Krótkie wystąpienia wygłosili prof. Lucjan Sobczyk, prof. Zygmunt Sadowski oraz prof. Paweł Kafarski, który zilustrował swoje wspomnienia kilkoma slajdami. Część historyczno-wspomnieniową spotkania zakończyło przedstawienie historii i dnia dzisiejszego czasopisma „Wiadomości Chemiczne”, przygotowane i przedstawione przez prof. Zdzisława Latajkę.

W części naukowej spotkania zebrani mieli przyjemność wysłuchać wykładu laureata Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, prof. dr. hab. inż. Marka Samocia. Można było poznać jego drogę „Od kryształów molekularnych do nieliniowej nanobiofotoniki”, jaką przebył wyruszywszy niegdyś z Politechniki Wrocławskiej, by poprzez Kanadę, Stany Zjednoczone i Australię powrócić na macierzysty Wydział Chemiczny, na którym stworzył prężny zespół badawczy.

Spotkanie jubileuszowe zakończyła część towarzyska. W świąteczny nastrój wprowadziły zgromadzonych kolędy w wykonaniu wrocławskiego zespołu „Za Horyzontem”. Nie zabrakło opłatka i gwiazdkowych życzeń. Po poczęstunku trwały jeszcze rozmowy i wspomnienia z dawnych lat. Wielu spośród obecnych od dawna aktywnie uczestniczyło lub nadal bierze udział w pracach Oddziału, a staż członkowski w Polskim Towarzystwie Chemicznym kilku osób przekracza pięćdziesiąt lat (prof. Lucjan Sobczyk, dr Andrzej Puszyński, dr Jan Starosta).  Dzięki ich doświadczeniu i wskazówkom przekazywanym kolejnym pokoleniom osób zaangażowanych w działanie Oddziału Wrocławskiego funkcjonuje on już od 70 lat.

Elżbieta Wojaczyńska

Galeria zdjęć z jubileuszowego spotkania 15.12.2016r