60 Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego, 17-21 września 2017

Odliczamy ostatnie godziny do rozpoczęcia jubileuszowego, 60 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Od 17 września w budynkach wrocławskich uczelni – Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego pojawi się ponad 800 gości z różnych zakątków Polski, a także z zagranicy. Czeka na nich  bogaty program naukowy - blisko 400 wykładów i komunikatów oraz dwie sesje posterowe. Wszyscy spotykać się będą podczas wykładów plenarnych, które wygłoszą laureaci medali przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz zaproszeni zagraniczni goście Zjazdu. Pozostała część obrad odbywać się będzie w ramach siedemnastu sekcji i jednego mikrosympozjum.

W programie Zjazdu znalazły się specjalne sesje dedykowane wybitnym postaciom polskiej chemii obchodzącym w tym roku jubileusze. W ramach Sekcji Chemii Fizycznej i Elektrochemii w poniedziałek odbędzie się cykl wykładów związanych z 90. rocznicą urodzin prof. dr. hab. Lucjana Sobczyka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego – niegdyś prezesującego Polskiemu Towarzystwu Chemicznemu. Z kolei dwie sesje wtorkowe Sekcji Chemii Organicznej i Bioorganicznej poświęcone będą świętującym 80 urodziny prof. dr. hab. Marianowi Mikołajczykowi z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi oraz prof. dr. hab. inż. Jackowi Młochowskiemu z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. W niedzielę odbędzie się sesja specjalna uczniów profesora Marka Samocia, ubiegłorocznego laureata Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskiego Nobla). Profesor Samoć odbierze też medal im. Zawidzkiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego podczas niedzielnej inauguracji. Zaplanowano także obchody jubileuszu 100-lecia Instytutu Chemii Przemysłowej podczas jednej z sesji Sekcji Technologii Chemicznej.

Po obradach przyjdzie czas na spotkania towarzyskie, czekają nas między innymi koncerty w Kościele Uniwersyteckim i w Narodowym Forum Muzyki. Mamy nadzieję, że nasi goście poczują szczególną atmosferę Wrocławia i zapamiętają „Chemię w mieście spotkań”.

Przypomnijmy, że Zjazd odbywa się w roku 150-lecia urodzin jedynej polskiej uczonej–noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie i jest częścią obchodów tego jubileuszu. Podczas uroczystego zakończenia konferencji wręczymy m.in. nagrody laureatom konkursu plastycznego poświęconego tej postaci.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego 60. Zjazdu Naukowego PTChem

Elżbieta Wojaczyńska  Jacek Wojaczyński